Hautaustoimen hinnoittelun uudistamista ollaan pohtimassa
Hautaustoimi tulisi rahoittaa kokonaan asiakasmaksuilla ja seurakunnan saamalla valtionosuudella kirkon yhteiskunnallisten tehtävien hoitoon. Lieksan seurakunnan hautaustoimea ei kokonaan kyetä kustantamaan näillä maksuilla. Tällöin on riskinä, että hautaustoimen maksuihin käytetään kirkollisverotuloja, joka on ongelmallista uskonnonvapauden kannalta, koska hautaustoimen maksuissa ei ole mahdollista huomioida seurakunnan jäsenyyttä hinnoittelua alentavana tekijänä. Siksi seurakunnassa joudutaan vuoden 2026 aikana pohtimaan hautaustoimen hinnoittelua vuodelle 2027 ja tähän hinnoittelumuutokseen liittyy myös kirkollisverokannan mahdollinen alentaminen.
Hautausmaiden toiminnot ja niistä perittävät maksut
Hautausmaiden yhteydessä olevissa siunauskappeleissa tapahtuva toiminta kuuluu kirkkolain 1 luvun 2 §:n mukaisiin uskonnollisiin tehtäviin, joihin voidaan kirkkolain 6 luvun 1 ja 2 §:n perusteella käyttää kirkollisverotuloja. Myös siunauskappelirakennusten ylläpitoa rahoitetaan kirkollisverotuloilla. Kappeleiden käytöstä ei veloiteta seurakunnan jäseniä.
Kaikki muu hautausmailla tapahtuva toiminta tulisi rahoittaa muilla kuin kirkollisverotuloilla. Näitä toimintoja ovat hautausmaiden rakennusten (pl. siunauskappeli) ja yleisten alueiden hoito ja kunnossapito, haudankaivu ja -peittopalvelu, vainajan säilyttäminen sekä asiakkaille myydyt haudanhoidot.
Evankelis-luterilaisen kirkon seurakuntien tai seurakuntayhtymien tulee ylläpitää yleisiä hautausmaita ja ne ovat velvollisia vaadittaessa osoittamaan hautasijan vainajalle, jonka kotikuntalaissa tarkoitettu kotikunta oli kuolinhetkellä seurakunnan tai seurakuntayhtymän alueella (hautaustoimilaki 3 ja 4 §).
Seurakunnat voivat periä maksuja hautasijan luovuttamisesta, hautaamiseen liittyvistä palveluista ja haudan hoidosta. Maksut saavat olla enintään palvelun tuottamisesta aiheutuvien kustannusten suuruiset. Maksujen perusteiden tulee olla samat kaikille, joilla on oikeus tulla haudatuksi seurakunnan hautausmaalle (hautaustoimilaki 6 §). Lain mukaan ei seurakunta siten voi hinnoitella jäsentensä hautaustoimen maksuja alemmaksi kuin muille, joten tästä syystä kirkollisverotuloja ei tulisi käyttää kattamaan hautaustoimen kustannuksia.
Valtionrahoitus
Evankelis-luterilaiselle kirkolle maksetaan kirkon lakisääteisten tehtävien hoidosta valtionavustusta. Lakisääteisiä tehtävät koostuvat hautaustoimen lisäksi väestökirjanpidollisista tehtävistä sekä kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden kohteiden ylläpidosta.
Valtionrahoituksen kokonaispotti on laskenut/laskemassa koko kirkon tasolla, mutta jako-osuuksiin tehtyjen muutosten takia Lieksan seurakunnan osuus on jopa hieman noussut 2020-alkupuoleen verrattuna alla olevan taulukon mukaisesti
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 214 392 € | 212 712 € | 212 136 € | 213 745 € | 212 154 € | 252 453 € | 220 755 € |
Hautaustoimen nettokustannukset (kustannuksista on vähennetty asiakasmaksut) ovat vv. 2023-2025 vaihdelleet 341 000 - 397 000 euron välissä, kun haudanhoitoa ei lasketa mukaan. Täten valtionrahoitus ei ole viime vuosina kattanut edes hautaustoimesta johtuvia yhteiskunnallisia tehtäviä, vaan hautaustoimen alijäämä on ollut vuosittain 130 000 - 150 000 euron välillä.
Valtionrahoitusta ei ole tarkoitettu haudanhoidon kustannuksiin, joten haudanhoidon kustannuksia ei ole järkevää laskea tässä yhteydessä mukaan.
Asiakasmaksujen nostotarpeen arvio sekä kirkollisverokanta
Osa hautaustoimen alijäämästä on katettavissa muilla keinoin kuin asiakasmaksujen nostolla sekä osa kustannuksista on sen luontoisia, että niihin voi katsoa olevan mahdollista käyttää esim. seurakunnan metsätalouden tuottoja. Tämä huomioiden on arvioitavissa, että hautaustoimen asiakasmaksuista pitäisi saada 55 000 - 60 000 euron lisämaksutuotot vuosittain.
Seurakunnan talous on tällä hetkellä tasapainossa. Seurakunnan toiminnan rahoittaminen ei itsessään vaadi hautaustoimen maksujen nostamista, vaan kysymyksessä on seurakunnan jäsenten uskonnonvapaudesta huolehtiminen. Hautaustoimen maksujen korottaminen tarkoittaisi arvion mukaan 0,05 prosenttiyksikön kirkollisverokannan alentamisen mahdollisuutta.
Sun May 03 10:23:00 EEST 2026